• 852db62f85c8f75dee0cf48674839927.jpeg

  852db62f85c8f75dee0cf48674839927.jpeg

 • 08b8974d4857eb472c67efbe2ffd28e2.jpeg

  08b8974d4857eb472c67efbe2ffd28e2.jpeg

 • 2de2236d78093f060556c0f861ba54c4.jpeg

  2de2236d78093f060556c0f861ba54c4.jpeg

 • 8ff30ae046ce613dad470f9d5810ea11.jpeg

  8ff30ae046ce613dad470f9d5810ea11.jpeg

Velká Británie

Do Velké Británie a Irska pořádáme naprostou většinu našich zájezdů. Níže jsou naše osobní zkušenosti, pocity, dojmy z nejoblíbenějších destinací, do kterých velmi rádi zájezdy realizujeme.

JIHOVÝCHODNÍ ANGLIE

Worthing, Brighton, Hastings a Southend on Sea spojuje to, že jsou malebná a přímořská města. Kdysi dokonce lázeňská.

 

HASTINGS:

Kdo by neznal slavnou bitvu u Hastings roku 1066, která navždy změnila dějiny Velké Británie. V jistém slova smyslu se dá říci, že to byla nejdůležitější bitva v historii Velké Británie. Díky vítězství Normanů (Vilém Dobyvatel) nad Anglosasy došlo ke spoustě kulturních změn. Anglii začali ovládat Francouzi. Dodnes některé „anglické“ zvyky jsou vlastně francouzské. Anglie už pak nikdy nebyla jako dřív. Bitva se odehrála cca 3 km od města Hastings na místě, kterému se dnes říká příznačně „Battle“. Kromě historické významnosti má Hastings hodně co nabídnout – moře, pláže, tzv. Pašerácké jeskyně i zbytky hradu, který nechal postavit Vilém Dobyvatel po vítězství v bitvě roku 1066. Hastings je oblíbenou destinací pro studenty toužící po zlepšení angličtiny, kteří hledají klidnější místo.

 

 SOUTHEND-ON-SEA:

Southend-on-Sea (jednoduše Southend) je naše novinka pro rok 2020. Sem jezdí Londýňané odpočívat, relaxovat na pláži. Zatímco do Brightonu se jezdí za zábavou, sem se skutečně jezdí za relaxem. Je zde nejdelší molo na světě. Southend je pojem, který musíte rozhodně vidět a zažít, pokud hledáte něco nového. Pro školní skupiny je to ideální destinace.

 

   

BRIGHTON:

Multikulturní, svobodomyslný, dynamický, hektický. To je jen pár přívlastků, kterými se dá popsat „Londýn u moře“ neboli Brighton. Brighton studenti (i dospělí) milují. Jsou tam pláže, moře, spousta atrakcí pro malé i velké a také super „shopping“. Brighton nabyl své významnosti za krále Jiřího IV., který se do Brightonu přijel léčit „zázračnou“ mořskou vodou s blahodárnými účinky. Díky tomu se z malého tichého městečka stalo pulsující „city“. Marnivý a extravagantní Jiří IV. Brighton miloval. Stejně marnivý a extravagantní je i Royal Pavilion – královský palác, jenž Jiří IV. nechal zrekonstruovat a vybavit zcela dle svého vkusu. Royal Pavilion je dominanta města a jeho nejnavštěvovanější místo. 

WORTHING:

Ve Worthingu je bezpečno a je tam klid. Jsou tam všichni milí. Je tam moře. Je tam nový „Poundland“ (obchod, kde je vše za libru a který studenti milují). Je tam úžasná jazyková škola. Jsou tam super rodiny. Worthing na rozdíl od předchozích měst žádný typický znak či dominantu nemá krom jednoho – ve Worthingu je vždycky dobře.

 

 

 

 


JIHOZÁPADNÍ ANGLIE

Cesta je sem sice o něco delší, ale rozhodně stojí za to. Je libo Anglickou riviéru nebo Konec země (Land´s End)? Určitě se vydejte do západní části jižní Anglie.

 

TORQUAY:

Jedno ze tří „hlavních“ měst Anglické riviéry. Torquay je ztělesněním snů o dokonalých prázdninách. Palmy, maríny, promenády, jachty, restaurace s michelinskou hvězdou. Torquay je naší novinou roku 2019. Zájezd je i s výukou a my ho vřele doporučujeme! Se zájezdem do Torquay je spojeno putování po Anglické riviéře.

 

 

PLYMOUTH:

Říká Vám něco „Den díkuvzdání“? Pak byste měli znát i Otce poutníky a potažmo i Plymouth. Tedy to anglické Plymouth, odkud „Pilgrim Fathers“ vypluli na lodi Mayflower v roce 1620 za svou náboženskou svobodou do země zaslíbené, tedy do Ameriky, kde založili americké Plymouth. Plymouth bylo v minulosti nejdůležitější základnou Královského námořnictva. Během zájezdu do Plymouth se podíváte až na Konec země či na malebnou pláž Porthcurno Beach, kde se před Vámi otevře jen a jen širé Keltské moře. Dech Vám vyrazí skalní divadlo Minack Theatre… 

BATH:

Víte, jaký je rozdíl mezi lázněmi nesoucími název Bath a těmi, které mají ve svém názvu Spa? Primárním účelem návštěvy „Bath“ je očista, zatímco prvotním účelem návštěvy Spa je relaxace. Nicméně město Bath v jihozápadní Anglii nabízí mnohem více než pouhou návštěvu původních římských lázní Bath. Bath je spojeno se spisovatelkou tzv. rodinných románů Jane Austenovou, která zde 8 let žila. Bath se jí stalo inspirací v mnoha jejích dílech. Dominantní stavbou je Royal Crescent (neboli Královský srpek měsíce) – původně měšťanský dům, resp. komplex 13 spojených domů, které si pronajímali bohatí Londýňané i na relativně krátkou dobu. Dnes je 5 domů spojeno v pětihvězdičkový hotel a zbývajících 8 domů obýváno dědici původních vlastníků.


MEZI VÝCHODNÍ A ZÁPADNÍ ČÁSTÍ ANGLIE ALE STÁLE NA JIHU

 SALISBURY: 

Nejen blízkost Stonehenge a Winchesteru s jeho kulatým stolem legendárního krále Artuše dělá ze Salisbury atraktivní město. Salisbury samo o sobě je skvost s velmi zajímavou historií. Je to jedno z mála měst, u kterých je známo, že vznikla uměle. Původně se obyvatelstvo usadilo na místě zvaném Old Sarum. Zhoršující se vztahy mezi církví a vojáky donutily v 13. století církev, aby postavila novou katedrálu asi 3 km od původního církevního svatostánku. Nejprve byla tedy postavena katedrála a pak se k ní začali „stahovat“ obyvatelé a usazovat se okolo ní. Tak vzniklo Salisbury. Salisburská katedrála je nejvyšší ve Velké Británii – věž (spire) měří 123 m a hlavně - ukrývá poklad – jeden z originálů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215. 


STŘEDNÍ ANGLIE A LONDÝN

Ve střední Anglii jsou naše cíle akademické, církevní a průmyslové – tedy Oxford, Cambridge, Canterbury a Birmingham.

 

LONDÝN:

Hlavní město spojeného království opravdu netřeba představovat. Londýn bývá samozřejmou součástí všech našich programů. Vyřazujeme ho jen na přání školy. Když do Velké Británie, tak Londýn je „must“ aneb město, které musíte navštívit. Londýn má jedinečnou atmosféru. Stále platí okřídlené – „Kdo je unaven Londýnem, je unaven životem.“ Program sestavujeme tak, abyste viděli všechny nejznámější památky. 

 

OXFORD:

Stát doslova na akademické půdě ve městě snících věží se Vám podaří jen v Oxfordu. Procházka po historickém centru sestávajícího zejména z kolejí, „halls of residents“ či fakult je samozřejmostí. Novodobá historie si žádá však i fenomén v podobě Harryho Pottera, takže se v Oxfordu i Londýně leckdy vydáváme po jeho stopách.

 

 


SEVERNÍ ANGLIE

Na severu Anglie jsme si nejvíce oblíbili York, Scarborough, Chester a Liverpool. Každé z jiného důvodu.

 

YORK:

I když myslíte, že York neznáte, tak jste už určitě nějakou jeho fotografii viděli. York je jako perla ze středověku na industriálním severu Anglie. Yorská katedrála je největší gotickou katedrálou v severní Evropě. Je sídlem Arcibiskupa z Yorku – druhého nejvyššího církevního hodnostáře anglikánské církve. York má malé historické centrum a úžasnou atmosféru.

 

SCARBOROUGH:

Kdo by neznal nebo alespoň někdy neslyšel slavnou britskou baladu Scarborough fair? I když si teď myslíte, že jste výjimka, tak téměř jistě nejste laughing. Scarborough se říká Brighton severu. Asi to bude kvůli spoustě heren, které tam jsou. Pro Scarborough je ale spíše charakteristická skalní kulisa a gigantický hotel Grand. Scarborough žije z turismu a je to na něm vidět. Rozhodně ale stojí za návštěvu.  

 

CHESTER:

Nádherné město na hranicích s Walesem.  Chester je ztělesněním Anglie – trochu starosvětský, je v něm spousta památek a spousta milých lidí. Co rozhodně nesmíte vynechat jsou Rows – zakryté propojené obchodní pasáže pocházející ze středověku. Dále během zájezdu nevynecháme, pokud bude počasí přát, „Walls of Chester“ aneb městské hradby kolem celého historického centra Chesteru. V Chesteru se prostě bude cítit „opravdu v Anglii“. 

LIVERPOOL:

Vybaví se Vám Beatles, fotbal anebo těžký průmysl? Vše správně. Pro nás je ale Liverpool hlavně super pozitivní a moderní město. Zatímco v Chesteru se budete cítit jako v 19. století, tak v Liverpoolu budete „držet prst na tepu doby“cool. V Liverpoolu je vždy co dělat. Co je v Liverpoolu naprosté „must“ – Albertovy doky, kde najdete bary, hospůdky, restaurace, v nichž to prostě a jednoduše v noci fakt žije. Přes den načerpáte v docích zase potravu pro duši – úžasná muzea, zejména samozřejmě the Beatles Story ale také i např. Tate Gallery (říká se jí Tate severu). 

 


SKOTSKO

Ve Skotsku láká snad každého, kdo má v sobě alespoň kousek cestovatele. A stojí za to. Ve Skotsku si můžete být jistí tím, že počasí bude nejisté (ne náhodou říkají Skoti dešti „tekuté slunce“), lidé velmi vřelí, ale domluvit se s nimi je leckdy oříšek i pro zdatné znalce anglického jazyka, zvláště když narazíte na zavilého patriota. Pak se nedomluvíte ani na tom, kde je McDonald´s. Dále si můžete být jistí, že budou chvíle, kdy nebudete věřit svým očím, jak je ta země nádherná. A hlavně si můžete být jistí, že Lochnessku fakt neuvidíte laughing.

 

EDINBURGH:

Černé město. Skutečně tak působí. Ne špinavé, ale černé! Edinburgh se rozkládá na pahorcích, které vznikly sopečnou činností. Edinburg je i přes svou dominantní barvu jedno z nejmilejších „city“. Tam se prostě neztratíte. Není tam přelidněno, pěšky projdete v klidu celé centrum, aniž by Vás přepadla únava. Na tu koneckonců stejně nebudete mít čas, protože v Edinburghu je pořád co dělat a vidět. Co prostě nelze vynechat – vylézt na vyhaslou sopku, na jejímž vrcholu je Edinburský hrad. Od hradu projít po Královské míli (Royal Mile Street) až k budově Skotského parlamentu, jehož návštěvu všem školám vřele doporučujeme. 

STIRLING:

Edinburgh je sice jedno z nejmilejších „city“, ale Stirling je zcela jistě absolutně nejmilejší „town“ minimálně ve Velké Británii. Stirling je historický (koneckonců také bývalé hlavní město Skotska) a vědomý si své vlastní (zejména historické) hodnoty. Jak je možné to říci o městu? Těžko vysvětlit. Stirling se musí zažít. Místí obyvatelé jsou na přítomnost historie na dotek asi zvyklí, ale každý turista se ve Stirlingu stává o něco pokornější a zamyšlenější. Výhled z hradu (Stirling Castle) k pomníku „Statečného srdce“, hrdiny a skotského patriota Williama Wallace (the National Wallace Monument) je dech beroucí stejně tak jako příběh o lidské statečnosti a odvaze, který známe snad všichni z filmu Mela Gibsona.

GLASGOW:

V Glasgow mají průvodci a průvodkyně velkou práci. V tom nejpernějším slova smyslu. V Glasgow je úplně všechno, ale vlastně se není moc čeho chytit. Není tam dominanta. Glasgow samo o sobě jako celek je dominanta. Zatímco jiná skotská či britská města mají v historickém jádru spoustu zákoutí s úzkými uličkami, tak v Glasgow nic takého nenajdete. Glasgow je moderní „city“. Široké rovné ulice plné obchodů, obchodních domů, galerií, kaváren. Historie Glasgow je sice dlouhá, ale největšího rozmachu se Glasgow dostalo až v 19. století s rozvojem těžkého průmyslu. Století páry dalo páru i městu Glasgow. 

SKOTSKÁ VYSOČINA:

Bezesporu jedna z nejdivočejších a nejmalebnějších částí Velké Británie. Je velmi řídce osídlena, takže na práci budete mít vlastně jen sedět, držet pěsti řidičům, aby se vyhnuli na úzkých a klikatých silnicích, a hlavně se kochat nádhernými panoramaty smile. Skotskou vysočinu se dá projít i pěšky po West Highland Way. Je to výzva, ale není to pro školní zájezdy. Bohužel.

Fort Augustus nabízí úžasný pohled na řadu zdymadel Kaledonského kanálu, který byl postaven v 19. století, aby ulehčil a zrychlil lodní dopravu a který spojuje Severní moře s Atlantským oceánem, tedy východní a západní část Skotska. Dalším místem, které je velmi navštěvované na Kaledonském kanálu, jsou tzv. Neptunovy schody u Fort William. Další řada zdymadel, díky kterým je překonáván výškový rozdíl. 


WALES neboli CYMRU

Věřte nevěřte, velština existuje a Velšané ji používají. Je krkolomná, ale je prostě jejich a oni se jí nevzdají. V zemi, která je přibližně o 2 500 km2 menší než Morava, tak nikdy nepotřebovali Palackého ani Jungmanna či další národní obrozence. Oni jsou národ „odjaktěživa“ a nikdo o tom nediskutuje. V městské hromadné dopravě je to pak pro cizince adrenalinový zážitek slyšíce z reproduktorů hlásit zastávku a zní to jako zvuky, které se ozývaly před lety na vlakových nádražích při ohlašování příjezdu (resp. zpoždění) vlaků. Naštěstí jsou Velšané velmi milí a samozřejmě umí anglicky. Velština je sice postavená na stejnou rovinu jako angličtina a děti se ve školách učí oběma jazykům, ale angličtina je prostě světový jazyk a pro Velšany jazyk „mateřský“.

 

CARDIFF:

Od roku 1955 hlavní město Walesu. Cardiff má kromě jiného jednu zvláštnost – má dvě centra. Jedno je to historické, které je přímo v centru města, kde najdete hrad, starobylé budovy, měšťanské domy, krytou tržnici… Stačí půlhodinka chůze a jste ve druhém centru. Moderním, rychle se rozvíjejícím. Přístavní čtvrť neboli Cardiff Bay. Dříve doky, průmysl, dřina, dnes kultura, zábava, odpočinek ale i sídlo Velšského národního shromáždění.  

 

SNOWDONIA:

Nejvyšší hora Walesu (ale i Anglie) Snowdon, na kterou nemusíte šlapat pěšky a můžete ji „zdolat“ ve vláčku. Snowdon není nejvyšší horou Velké Británie, to nechť zůstane po zásluze přiznáno Ben Nevisu ve Skotsku. Je ale určitě horou, která se pyšní jedním z nejkrásnějších výhledů do okolí. To není země, to je zahrádkasmile.